ČLÁNKY
KONTAKTY
VÝPREDAJ
TOP ŠPERKY
Šperky, aby zostali dlho krásne a nositeľné si taktiež vyžadujú určitú starostlivosť.
Šperky by mali byť najmä skladované v suchu, pri izbovej teplote, najlepšie v nejakej krabičke, v ktorej sa ale nebudú miešať s ostatnými šperkami, aby sa nepoškodili. Ideálny na uschovanie šperkov je aj organizér, ktorý ponúkame.
Uschovávanie šperkov v krabičke alebo takomto organizéri je vhodné aj preto, že napríklad niektoré kamienky môžu po dlhodobom vystavovaní priamemu slnku vyblednúť. Taktiež neodporúčame šperky skladovať v kúpeľni, pretože je tam v byte najviac vlhké prostredie a bižutérne kovy by vám mohli začať časom korodovať.
Šperky by si žena mala dávať ako posledné, po tom čo sa oblečie nalíči a naparfémuje. Bižutérne kovy sa totiž zle znášajú s parfémami, lakmi na vlasy a podobnými kozmetickými prípravkami.
Vyhýbajte sa chémii, pri práci s chemickými prostriedkami si šperky dávajte dole, mohli by sa poškodiť.
So šperkami sa nekúpte ani nesprchujte, rýchlejšie by vám totiž zoxidovali.
So šperkami nespite, pred spaním ich vždy odložte.
Šperkom škodí aj nadmerný pot, preto ak sa chystáte športovať alebo idete do sauny, alebo niekam, kde predpokladáte, že sa budete potiť viac ako obvykle, šperky neberte.
- Bižutérne kovy odporúčame pravidelne prečistiť jemnou hanričkou. Raz za čas aj handričkou na čistenie kovov, ktorú kúpite aj u nás.
- Cínované šperky odporúčame umyť mydlovou vodou, prípadne ak sú viac zanesené vyleštiť ich handričkou alebo jemnou kefkou, vysušiť a pretrieť olivovým olejom a papierovou utierkou poutierať zvyšný olej zo šperku.
- Striebro je taktiež potrebné občas prečistiť, aby nesčernalo. Na striebro sa dajú kúpiť aj špeciálne prostriedky a handričky. Zoxidované striebro tiež vyčistí handrička, ktorú predávame.
- Rhodium (u nás ho nájdete najmä v spojení so swarovski kamienkami) sa čistí jemnou handričkou namočenou vo vlažnej vode. Ak je v rhodiu vlepený kamienok, treba postupovať opatrne.
- Chirurgická oceľ je celkom odolná, takže ju väčšinou nie je potrebné čistiť, ak by sa však zaniesla, tiež ju môžte prečistiť vodou alebo mydlovou vodou a utrieť.
- Živica je celkom odolný materiál, je možné ho očistiť vodou pokiaľ sa zapráši alebo zašpiní. Reaguje však na svetlo a po čase zožltne. Tento proces je prirodzený a nejedná sa o vadu šperku, kvalitou ostane rovnaký. Tento proces sa dá oddialiť skladovaním na tmavom mieste. Tento materiál sa ľahko poškriabe, takže ho odporúčame skladovať samostatne, aby ho ostatné šperky nepoškodili.
- Polymérová hmota farbu nemení, je odolná a pokiaľ sa zašpiní či zapráši je možné ju opláchnuť vodou. Táto hmota je však často krehšia, aj keď trochu pružná, takže šperky z nej skladujte samostatne a snažte sa predchádzať nárazom.
Rita Mervová
Sládkovičova 3
937 01 Želiezovce
sperkysan@gmail.com
+421 908 716 403
Vytvorené systémom www.webareal.sk