Občas mám potrebu vyrobiť si niečo aj pre seba a dlho som sa odhodlávala k vytvoreniu náhrdelníka z rún. Keďže každá runa má svoj význam a chcela som si vyrobiť niečo, čo ma bude vystihovať a vybrala som tie, ktoré mi významovo boli najbližšie. Náhrdelník som chcela jemný, decentný a tak som ho vyrobila z cínovaných drôtikov.
Pretože náhrdelník mal dobré ohlasy pustila som sa do runových príveskov, ktorých postup vám teraz ukážem.
Keďže som vyrábala takmer celú „abecedu“, najprv som si znaky načrtla, aby som ich mala na očiach a aby som si vedela pripraviť presné pomery strán a uhly jednotlivých častí rún.
Tieto runy som vyrábala z plechu, keďže mali byť o niečo väčšie a z drôtu by boli príliš tenké a ohybné a ľahšie by sa poškodili. Najprv som z plechu vystrihla tenký pásik, ktorý ale nebol úplne rovnomerný, keďže som chcela mať tie runy „voľnejšie“ nie ako strojovo rezané.
Tenký pásik sa pri rezaní takto skrútil, takže bolo potrebné ho postupne vyrovnať, najprv jemne kliešťami porozťahovať a potom vytepať kladivom.
Už vyrovnaný kúsok plechu som rozstrihala na kúsky, ktoré rozmermi zodpovedajú jednotlivým častiam runy.
Každý kúsok som natrela letovacou vodičkou a zacínovala z prednej, zadnej strany aj z bokov, aby meď nikde nepresvitala.
A začala som jednotlivé kúsky spájať cínom. Je potrebné ich pridržiavať, aby sa nehýbali a aby následne neboli v inom uhle než je potrebné.
V závere som si kliešťami vyrobila z drôtu krúžok, ktorý som zacínovala a pritavila k rune, aby sa dala zavesiť na retiazku.
Potom stačí runu už len očistiť, ošetriť antioxidantom a zavesiť na retiazku.
Takto teda vznikali runové prívesky, týmto spôsobom sa dajú vytvárať aj iné veci, len ak to budete skúšať, treba si uvedomiť, že čím viac drobných častí spájate, tým je väčšia šanca, že sa vám to celé roztaví a pokazí, takže na začiatok je lepšie začať s dlhšími kúskami.
Natalyss