S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies, vďaka ktorým vám môžeme poskytovať individuálne informácie o našich výrobkoch pre marketingové účely. Kliknutím na tlačidlo „Potvrdiť“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť v nastavení vášho prehliadača.

Ako sa vyrábajú runové prívesky

01.11.2016

Ako sa vyrábajú runové prívesky

Ukážeme vám proces tvorby cínovaného prívesku.

Občas mám potrebu vyrobiť si niečo aj pre seba a dlho som sa odhodlávala k vytvoreniu náhrdelníka z rún. Keďže každá runa má svoj význam a chcela som si vyrobiť niečo, čo ma bude vystihovať a vybrala som tie, ktoré mi významovo boli najbližšie. Náhrdelník som chcela jemný, decentný a tak som ho vyrobila z cínovaných drôtikov.

cínovaný náhrdelník runy


Pretože náhrdelník mal dobré ohlasy pustila som sa do runových príveskov, ktorých postup vám teraz ukážem.


Keďže som vyrábala takmer celú „abecedu“, najprv som si znaky načrtla, aby som ich mala na očiach a aby som si vedela pripraviť presné pomery strán a uhly jednotlivých častí rún.

kreslené runy vzor na šperky


Tieto runy som vyrábala z plechu, keďže mali byť o niečo väčšie a z drôtu by boli príliš tenké a ohybné a ľahšie by sa poškodili. Najprv som z plechu vystrihla tenký pásik, ktorý ale nebol úplne rovnomerný, keďže som chcela mať tie runy „voľnejšie“ nie ako strojovo rezané.

tvorba cínovaného šperku medený základ rún


Tenký pásik sa pri rezaní takto skrútil, takže bolo potrebné ho postupne vyrovnať, najprv jemne kliešťami porozťahovať a potom vytepať kladivom.


tepanie medeného plechu na prívesok

vytepaný medený plech na runy


Už vyrovnaný kúsok plechu som rozstrihala na kúsky, ktoré rozmermi zodpovedajú jednotlivým častiam runy.

časti runy

Každý kúsok som natrela letovacou vodičkou a zacínovala z prednej, zadnej strany aj z bokov, aby meď nikde nepresvitala.

cínovaný prívesok - cínovanie medených základov


A začala som jednotlivé kúsky spájať cínom. Je potrebné ich pridržiavať, aby sa nehýbali a aby následne neboli v inom uhle než je potrebné.

cínovaná časť runy

cínovaná runa perthro proces výroby

V závere som si kliešťami vyrobila z drôtu krúžok, ktorý som zacínovala a pritavila k rune, aby sa dala zavesiť na retiazku.

hotový cínovaný prívesok runy perthro


Potom stačí runu už len očistiť, ošetriť antioxidantom a zavesiť na retiazku.

hotový cínovaný prívesok runa perthro

Takto teda vznikali runové prívesky, týmto spôsobom sa dajú vytvárať aj iné veci, len ak to budete skúšať, treba si uvedomiť, že čím viac drobných častí spájate, tým je väčšia šanca, že sa vám to celé roztaví a pokazí, takže na začiatok je lepšie začať s dlhšími kúskami.


Natalyss

NDY2MTVmM