S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies, vďaka ktorým vám môžeme poskytovať individuálne informácie o našich výrobkoch pre marketingové účely. Kliknutím na tlačidlo „Potvrdiť“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť v nastavení vášho prehliadača.

Rodinné duo a jejich ručně vyráběné šperky inspirované přírodou... - rozhovor pre podnikavazena.cz

27.01.2020

Rodinné duo a jejich ručně vyráběné šperky inspirované přírodou... - rozhovor pre podnikavazena.cz

Ak by ste sa o nás radi dozvedeli viac, zdieľame s vami rozhovor, ktorý sme poskytli pre www.podnikavazena.cz.

Co Vás přivedlo k podnikání se šperky?

Rita: Pracujem už dlhé roky ako učiteľka MŠ. Táto práca je veľmi pekná, ale nepostačuje na vyžitie pre ženu, ktorá je sama a je živiteľkou rodiny. Stále som hľadala nejakú vedľajšiu pracovnú činnosť, ale zároveň som chcela niečo, čo by ma aj bavilo. 

Od detstva som dcéru viedla k tvorivosti. Ja sama som kreatívna a stále musím vymýšľať niečo nové. Od mojej mami som sa naučila šiť, vyšívať, pliesť, štrikovať. V detstve som strávila dlhé hodiny pri kreslení a maľovaní. Ako dospelá som šila sebe a svojej dcére šaty. Stále som sa snažila vyrábať niečo do bytu - obrazy, vankúše a deky. Určitý čas som si privyrábala výrobou patchworkových vankúšikov.

Avšak k výrobe šperkov ma nakoniec doviedla moja dcéra, ktorá vyštudovala grafiku a zo svojich obrazov vytvorila miniatúrne obrázky, ktoré začala vkladať do náušníc. Náušnice mali veľký úspech.

Začali sa celkom dobre predávať a nakoniec som sa do výroby šperkov pustila aj ja. S dcérou sme nakúpili rôznorodý materiál a skúšali a zdokonaľovali sa v rôznych technikách výroby. Až sme dospeli k tomu, že sú naše šperky rozmanité a rôznorodé. Je to vďaka tomu, že Ich nevyrába jedna osoba, ale sme na to dve. Každá má inú predstavivosť a baví ju iná technika.

Jak a z čeho šperky vyrábíte?

Rita: Šperky vyrábame doma v našej dielničke. Obe sa venujeme cínovaniu a výrobe z korálok, ja vyrábam šperky aj technikou makramé a často sa chytím aj niečoho úplne iného, napríklad dreva či textilu, pokiaľ mám nápad, ktorý je realizovateľný inou technikou.

Ľubica: Ja sa momentálne venujem hlavne výrobe šperkov odlievaných zo živice, ktoré majú vo vnútri živé kvety a rôzne prírodniny. Venujem sa však aj technike bead embroidery – vyšívanie korálkami, ktorá zaberá veľmi veľa času. Modelujem aj z polymérovej hmoty a tiež cínujem. Pri cínovaní tvorí ústredný motív šperku polodrahokam a tie sú vždy iné a inšpiratívne.

Jedná se tedy o opravdu rodinný business, jak to funguje v praxi?

Ľubica: V podstate áno, celé fungovanie je v rukách nás dvoch. Ja sa venujem hlave e-shopu, od začiatku ho tvorím a spravujem sama, takisto riešim online marketing a legislatívu týkajúcu sa online predaja. Mamina sa zas venuje odosielaniu a baleniu zásielok, prezentáciám našej tvorby naživo a administratívnym veciam.

Kde čerpáte nové nápady? Jak a kde si mohou zákazníci vaše šperky pod značkou S&N zakoupit?

Ľubica: Nápady prichádzajú niekedy so samotným materiálom, kedy ho uvidím a už viem, čo z neho chcem vytvoriť a niekedy prichádzajú nezávisle, len tak. Veľkou inšpiráciou je príroda samotná či umenie v rôznych formách. Zákazníci si šperky môžu zakúpiť cez e-shop, kde je možnosť priamo si šperk objednať. Pokiaľ však chcú šperk vyrobiť alebo upraviť na mieru alebo zrealizovať vlastnú predstavu, je potrebné nás najprv kontaktovať e-mailom alebo telefonicky.

Rita: Snažíme sa aj vnímať nové trendy v šperkoch, ale nápady sú naše vlastné. Mne osobne sa stáva, že sa mi s nejakým šperkom sníva a na druhý deň ho vyrobím. Niekedy mi nejaký šperk napadne len tak pri prechádzke, alebo pri jazde autom. Žiaľ všetky nápady nedokážem realizovať. Často si však sadnem k výrobe aj tak, že neviem čo bude výsledný efekt a tvorím improvizáciou. Nové nápady prichádzajú samé.

Máte i šperky pro muže?

Rita: Mávame v ponuke aj unisex šperky, väčšinou robené technikou cínovania, alebo ich robíme na objednávku. Okrem toho sú pre mužov vhodné aj naše makramé náramky.

Jaké jsou Vaše podnikatelské ambice a cíle?

Ľubica: Rady by sme v našej práci pokračovali a stále sa zdokonaľovali. Určite by sme sa chceli viac dostať do povedomia a získavať vždy nových zákazníkov. Rady by sme rozšírili predaj o distribúciu do zaujímavých obchodov, ktoré sa venujú predaju handmade tovaru. Samozrejme chceme mať stále spokojných zákazníkov 

Chceli by sme však prispieť aj k tomu, aby ľudia u nás začali vnímať hodnotu ručne vyrobených vecí, ktoré vedia ponúknuť niečo úplne iné než sériová výroba. Mám pocit, že posledné roky sa to pomaličky vzmáha, ale stále u nás ručne vyrobené veci nie sú vnímané až tak pozitívne ako v zahraničí. 

Zdroj: https://www.podnikavazena.cz/rozhovory/rodinne-duo-a-jejich-rucne-vyrabene-sperky-inspirovane-prirodou

N2FlYmU